Najbezpieczniejsi dostawcy poczty e-mail w celu ochrony prywatności

Wiadomości e-mail to ogromne zagrożenie bezpieczeństwa. Poznaj 4 najlepsze sposoby na wyeliminowanie ryzyka i wysyłaj bezpieczne e-maile.

3 najbezpieczniejszych dostawców poczty e-mail

Bezpieczeństwo poczty e-mail i szyfrowanie danych to nie hype ani sposób na zwiększenie sprzedaży dla firm zajmujących się zabezpieczeniem oprogramowań. Szyfrowanie wiadomości i załączników jest niezbędne, jeśli chcesz chronić się przed hakerami próbującymi uzyskać dostęp do Twoich danych.

Niezależnie od tego, czy korzystasz z Gmaila czy Outlooka, wysyłanie wiadomości e-mail nadal stanowi ogromne zagrożenie bezpieczeństwa, które należy wyeliminować. Jak? Za każdym razem wybierając prawdziwie bezpiecznych dostawców poczty e-mail zamiast tych mainstreamowych.

Co to bezpieczna poczta e-mail?

W ciągu ostatnich kilku lat poczta e-mail stała się poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa dla rządów, firm i osób prywatnych. Popularność bezpiecznych dostawców poczty e-mail drastycznie wzrosła. Czym więc bezpieczna poczta e-mail różni się od zwykłej poczty e-mail?

Gmail i Outlook są bezpieczne? Zastanów się. Większość głównych dostawców poczty e-mail, takich jak Gmail, lubi uważać się za bezpiecznych, ale prawda jest taka, że tak nie jest. Naprawdę bezpieczny dostawca poczty e-mail szyfruje Twoje dane, uniemożliwiając im i osobom trzecim odczytanie Twoich rozmów e-mail.

Dostawcy bezpiecznej poczty e-mail działają w oparciu o oprogramowanie typu open source, co pozwala innym dostawcom zabezpieczeń na kontrolę ich oprogramowania. Usługi te nie profilują Cię, nie rejestrują Twoich metadanych i nie sprzedają Twoich danych stronom trzecim.

Główni dostawcy poczty e-mail, tacy jak Gmail czy Outlook, nie mieszczą się w tych kategoriach. Chociaż Gmail szyfruje połączenie między Twoim komputerem a serwerem, zaniedbuje szyfrowanie Twoich danych, gdy już dotrą do miejsca docelowego. Dlatego wszystkie Twoje wiadomości trafią na serwery Google, gotowe do odczytania lub przechwycenia przez każdego, kto przeprowadzi udany atak na dane.

Ten brak szyfrowania typu end-to-end jest nie tylko niepożądany, jeśli chcesz odeprzeć złośliwe strony trzecie, ale oznacza również, że Google może uzyskać dostęp do zawartości Twojej skrzynki odbiorczej. Google wykorzystuje ten dostęp do skanowania wiadomości w celach reklamowych.

Szyfrowanie type end-to-end jest kluczowe

Bezpieczni dostawcy poczty e-mail ukrywają treść wiadomości e-mail, aby chronić zawarte w niej potencjalnie poufne informacje. Upewniają się, że informacje zawarte w wiadomości mogą być odczytane tylko przez zamierzonego odbiorcę.

Jak działa szyfrowanie typu end-to-end przy użyciu klucza?

Twój e-mail zostaje przekształcony w zaszyfrowaną łamigłówkę, której odblokowanie wymaga klucza. Ten klucz uwierzytelniania zapewnia, że nikt inny oprócz odbiorcy nie może uzyskać dostępu do treści wiadomości. Żaden haker, który ją przechwyci, nie może nic zrobić z jej zawartością, a wszystkie cenne załączniki są dla niego niedostępne.

Zalety szyfrowanej poczty e-mail

Poczta e-mail jest szczególnie podatna na problemy z bezpieczeństwem, ponieważ wiadomości są wysyłane przez różne (publiczne) sieci, które nie zawsze są tak bezpieczne, jak byśmy tego chcieli. Zaszyfrowane wiadomości e-mail pomagają chronić poufne dane, takie jak numery ubezpieczenia społecznego, dane logowania i numery kont bankowych.

Pomagają również internetowym usługom pocztowym, takim jak Gmail, w zwiększaniu cyberbezpieczeństwa, blokując hakerów, którzy chcą infiltrować ich systemy za pośrednictwem kont e-mail. Hakerzy często wykorzystują niezabezpieczone sieci do przechwytywania całej skrzynki odbiorczej poczty e-mail, co może prowadzić do poważnych problemów. Takie zagrożenie powinno się trzymać w bezpiecznej odległości, a korzystanie z bezpiecznego dostawcy poczty e-mail jest na to sposobem.

Jak zabezpieczyć swoje konto e-mail?

Szyfrowanie wiadomości jest kluczem, jeśli chcesz bezpiecznie wysyłać i odbierać wiadomości e-mail. Chociaż korzystanie z szyfrowanej usługi e-mail może pomóc w zabezpieczeniu danych, możesz również podjąć inne kroki zabezpieczające, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich danych.

  1. Bezpieczne hasła to pierwsza linia obrony. Zawsze upewnij się, że używasz różnych liter, cyfr i symboli. Połącz wielkie i małe litery i dla pewności unikaj rozpoznawalnych słów. Zawsze używaj unikalnego hasła.
  2. Kolejnym krokiem jest użycie pytań bezpieczeństwa. Jeśli Twoje hasło zostanie ujawnione, pytania zabezpieczające stanowią dodatkową warstwę ochrony. Tylko upewnij się, że używasz zmyślonych lub trudnych do rozwikłania odpowiedzi.
  3. Secure Socket Layers (SSL) tworzą bezpieczne łącze między serwerem internetowym a przeglądarką. Możesz szybko sprawdzić, czy link jest bezpieczny, sprawdzając adres internetowy. Jeśli zaczyna się on od HTTPS, a nie tylko od HTTP, oznacza to, że korzystasz z bezpiecznego środowiska, w którym aktywne jest szyfrowanie SSL.
  4. W miarę możliwości używaj dwufazowego uwierzytelniania. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie konta e-mail jest użycie uwierzytelniania dwufazowego. Najlepiej za pośrednictwem aplikacji, takiej jak aplikacja Google Authenticator. Korzystanie z uwierzytelniania dwufazowego na podstawie wiadomości tekstowych jest mniej bezpieczne, ponieważ Twój numer telefonu może zostać przejęty.

Jak zaszyfrować wiadomość e-mail?

Niektórzy dostawcy bezpiecznej poczty e-mail integrują narzędzia, takie jak Pretty Good Privacy (PGP). Protokół ten umożliwia zablokowanie treści wiadomości i zapewnia bezpieczny klucz dla zamierzonego odbiorcy. W ten sposób odbiorca jest jedyną osobą, która może odblokować i przeczytać Twoją wiadomość. Gdyby niechciane osoby bez klucza przechwyciły wiadomość, treść byłaby nieczytelna i wyglądała jak bełkot.

PGP miesza zawartość e-maila, dzięki czemu staje się on zagadką, którą tylko Ty i odbiorca możecie rozwiązać za pomocą klucza. Odszyfrowanie wiadomości bez klucza jest niemożliwe.

Każda osoba posiada klucz publiczny i prywatny w postaci kodu cyfrowego. Klucz publiczny jest przechowywany na serwerze kluczy i jest dostępny dla każdego, kto chce zaszyfrować i wysłać wiadomość e-mail. Klucz prywatny jest przechowywany bezpiecznie i prywatnie na komputerze odbiorcy i tylko ta osoba ma do niego dostęp.

Najlepsi dostawcy poczty e-mail

Bezpieczne usługi poczty e-mail to najbezpieczniejszy sposób, aby uniemożliwić śledzenie komunikacji e-mail. Większość z tych usług zapewnia szyfrowanie typu end-to-end, automatyczne usuwanie wiadomości e-mail, blokowanie adresu IP i zabezpieczenie konta e-mail hasłem.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych, zawsze najlepiej wybrać sprawdzonego, bezpiecznego, szyfrowanego dostawcę. Dwie z najlepszych dostępnych usług to Protonmail i Tutanota. Bez względu na to, którą wybierzesz, obie zapewnią Ci bezpieczeństwo.

Protonmail i Tutanota mają solidne osiągnięcia, jeśli chodzi o szyfrowanie typu end-to-end, i obie zapewniają Ci bezpieczeństwo, nawet wśród osób niebędących ich użytkownikami. Obie korzystają również z szyfrowania ,,zero-knowledge'', co oznacza, że nawet oni nie mogą czytać ani wykorzystywać Twoich wiadomości.

  • ProtonMail: to jeden z najpopularniejszych dostawców szyfrowanych danych, i słusznie. ProtonMail szyfruje dane na serwerach w Szwajcarii, która ma jeden z najsurowszych przepisów dotyczących prywatności na świecie. ProtonMail jest oparty na technologii open source, która ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa, ponieważ tego rodzaju oprogramowanie jest dostępne do wglądu światowym ekspertom ds. bezpieczeństwa. Jednym z powodów, dla których ProtonMail tak dobrze radzi sobie z anonimowością, jest obsługa Tora, zawarta w ofercie. ProtonMail nie przechowuje adresów IP i integruje PGP w celu zapewnienia pełnego bezpieczeństwa. Nie prosi o dane osobowe podczas rejestracji i oferuje bezpłatne konto o pojemności 500 MB miesięcznie.
  • Tutanota: to kolejny wysoce wskazany dostawca bezpiecznej poczty e-mail. Ich zestaw funkcji jest ogromny i regularnie przeprowadzają oni kontrole swoich usług, aby upewnić się, że użytkownicy mogą ufać ich zabezpieczeniom. Serwery Tutanota znajdują się w Niemczech, a ich usługa opiera się na kilku fundamentach open source. Chociaż oferują to samo najwyższej klasy kompleksowe szyfrowanie, co ProtonMail, idą o krok dalej, szyfrując więcej sekcji wiadomości e-mail i skrzynki odbiorczej, takie jak kalendarz i książka adresowa. Zapewniają również wyszukiwanie tekstowe oparte na ,,zero knowledge'', co oznacza, że nikt w Tutanota nie może zobaczyć, czego szukasz w swoich e-mailach.

Chcesz jeszcze więcej opcji? Przeczytaj nasz artykuł na temat anonimowych usług e-mail.

Jak wysłać bezpieczną wiadomość e-mail przez Gmaila?

Szyfrowanie typu end-to-end jest niezbędne w każdym systemie pocztowym. Bezpieczny dostawca szyfruje dane na serwerze, czyniąc je bezużytecznymi dla osób trzecich, które mogłyby przechwycić wiadomość. Czy wiesz, że możesz też wysyłać bezpieczne SMS-y przy użyciu Gmaila?

Chcesz zaszyfrować maile za pomocą PGP w Gmailu? Użyj rozszerzenia FlowCrypt dla Chrome, aby zabezpieczyć wszystkie swoje e-maile i załączniki w Gmailu za pomocą szyfrowania typu end-to-end. To rozszerzenie Chrome działa bezbłędnie i bezproblemowo integruje się z kontem Gmail za pomocą OpenPGP.

FlowCrypt jest łatwy w użyciu i można go skonfigurować za pomocą kilku kliknięć. Dodaje przycisk „Secure Compose” do Gmaila, dzięki czemu możesz wysyłać i odbierać prywatne wiadomości e-mail i załączniki zaszyfrowane PGP, kiedy tylko chcesz. Co więcej, umożliwia cyfrowe podpisywanie wiadomości, aby zapewnić odbiorcę, że e-mail jest od Ciebie.

Jak wysłać bezpieczną wiadomość e-mail w Outlooku?

Zebraliśmy najlepsze trzy sposoby wysyłania zaszyfrowanych wiadomości e-mail w Outlooku:

  • Gpg4o: jest to dodatek do Outlooka, który implementuje standard OpenPGP poprzez GnuPG. Bezproblemowo integruje się z Outlookiem 2010-2016 i gwarantuje prywatność całej korespondencji pocztowej przy użyciu pełnego szyfrowania. Konfiguracja jest łatwa, a doświadczenie użytkownika jest bardzo intuicyjne dzięki najnowszym funkcjom zapewniającym najlepsze zabezpieczenia. Oferują darmową wersję nie do użytku w celach handlowych. Obsługa dostępna wyłącznie dla użytkowników pro.
  • GpG4win: to rozwiązanie dla komputerów z systemem Windows - oferuje nie tylko szyfrowanie poczty e-mail, ale także cały zestaw narzędzi. Na przykład możesz go użyć również do szyfrowania plików bezpośrednio w eksploratorze plików. Wszystkie narzędzia są bezpłatne. Pomoc i wsparcie są udzielane przez ich społeczność. GpG4win używa kryptografii klucza publicznego GnuPG do szyfrowania danych i podpisów cyfrowych.
  • p≡p: Pretty Easy Privacy to wieloplatformowa implementacja standardu Open PGP. p≡p oferuje automatyczne szyfrowanie, co czyni je łatwym w obsłudze narzędziem dla użytkownika końcowego. Szyfrowanie wiadomości e-mail jest dostępne w programie Microsoft Outlook w systemie Windows oraz telefonach z systemem Android. Jeśli używasz go jako aplikacji na Androida, jest bezpłatny. Jeśli użyjesz go jako dodatku do programu Outlook, będzie Cię to kosztować około 18 złotych. Pomoc i wsparcie są dostępne przez e-mail.
Wyślij wiadomość
Dowiedz się więcej o wiadomościach