Bezpieczne przeglądanie: 14 najlepszych prywatnych wyszukiwarek

Prywatne wyszukiwarki zapewniają ochronę przed hakerami i reklamami. Odkryj najlepsze i dowiedz się, dlaczego tryb incognito nie wystarcza.

Przeglądaj bezpiecznie: 14 wiodących prywatnych wyszukiwarek

Kiedy myślisz o wyszukiwarce, prawdopodobnie przychodzi Ci na myśl Google. Ten gigant jest jedną z największych dostępnych wyszukiwarek, ale to niekoniecznie oznacza, że najlepszą. Właściwie, gdy używasz Google, pomagasz dużym firmom zarabiać na swoich nawykach przeglądania.

Czas znaleźć wyszukiwarkę, która szanuje Twoją prywatność i nie bombarduje Cię niechcianymi reklamami!

Co to prywatne wyszukiwarki?

Za każdym razem, gdy wprowadzasz wyszukiwanie w Google, Google to rejestruje. Jeśli szukasz lokalizacji w Mapach Google, Google o tym wie. Nic dziwnego, że otrzymujesz tak wiele reklam. Wyszukiwarki takie jak Google lub Bing tworzą cyfrowy profil Twoich nawyków przeglądania i sprzedają Twoje dane stronom trzecim. Te strony będą próbować kusić Cię by kupić produkty, bombardując Cię reklamami i wyskakującymi okienkami.

Prywatne wyszukiwarki tego nie robią. Nie gromadzą danych, aby zapewnić doskonałe wyniki wyszukiwania. Nie przechowują Twoich zapytań ani nie śledzą Twoich kroków w Internecie, przez co wyszukiwanie jest bezpieczne i anonimowe. Są one naprawdę doskonałą alternatywą dla zwykłych wyszukiwarek. Spełniają one swoją funkcję równie dobrze, bez irytującego zwyczaju śledzenia każdego ruchu i naruszania Twojej prywatności.

Krótko mówiąc, prywatne wyszukiwarki zapewniają niezawodne wyniki i gwarantują anonimowe przeglądanie.

Co to wyszukiwanie incognito?

Prawdopodobnie odkryłeś, że Google i inne zwykłe wyszukiwarki również mają w ofercie tryb incognito lub prywatny. Jest to forma prywatnego przeglądania, które nie pozostawia tylu śladów, co zwykle przeglądanie.

Tryb incognito ma swoje zalety. Jeśli przeglądasz w tym trybie, przeglądarka internetowa zapomni Twoją sesję, gdy tylko zamkniesz okno. Nic nie zachowa się w historii przeglądania i wszystkie pliki cookie, które zostały utworzone podczas sesji, są usuwane. Pliki cookie to małe kawałki danych, które rejestrują Twoje działania online i to dzięki nim sklepy internetowe pamiętają, jakie produkty Cię interesują, nawet po długim czasie od odwiedzenia sklepu.

Przeglądanie w trybie prywatnym może być przydatne podczas wyszukiwania wrażliwych tematów. Lub jeśli chcesz zalogować się na wiele kont bez konieczności logowania i wylogowywania za każdym razem. Chociaż pewne aspekty nadal pozostają prywatne, nie pomaga zbytnio, jeśli chcesz zachować niewidzialność online podczas sesji przeglądania.

Oczywiście to dobrze, że Twój tryb prywatny usuwa dane tymczasowe, robi to jednak dopiero po zamknięciu przeglądarki. Kiedy jesteś w trakcie przeglądania, wszystko, co robisz, jest widoczne dla osób trzecich. Strony i usługi internetowe nadal mogą śledzić Twoje działania online, łącząc je między różnymi kontami i profilami.

Na przykład, gdy zalogujesz się na Facebooka, Facebook wie, co robiłeś na innych witrynach i dostosowuje swoje reklamy: nawet w trybie prywatnym. Technologie śledzenia są wysoce zaawansowane, co czyni je niemożliwymi do zablokowania, bez względu na to, ile sposobów na prywatność wypróbujesz. Nawet jeśli nigdzie się nie zalogujesz, witryny, które odwiedzasz, nadal mają dostęp do typu urządzenia, danych przeglądarki i adresu IP. W ten sposób nadal mogą dowiedzieć się, jakie są Twoje preferencje i powiązać to z innymi dostępnymi informacjami o Tobie.

Tak więc, podczas gdy tryb prywatny ukrywa Twoje działania online przed przeglądarką, z której korzystasz, nie ukrywa przeglądania przed usługodawcą. Nie usuwa również pobranych plików.

Twoje wyszukiwania są rejestrowane i powiązane z Twoim kontem, co uniemożliwia prawdziwie anonimowe przeglądanie.

Najlepsze prywatne wyszukiwarki

Mając na uwadze, jak trudno jest pozostać niewidocznym w sieci, nawet w trybie prywatnym, jasne jest, że tylko prywatna wyszukiwarka może ograniczyć śledzenie do minimum. Właśnie dlatego powinniśmy wybrać wyszukiwarkę, która będzie w pełni oddana naszej prywatności.

Stworzyliśmy listę najlepszych prywatnych wyszukiwarek. Te wyszukiwarki zachowują Twoją prywatność, nie tracąc przy tym na jakości wyników wyszukiwania. Mają również przyjazny dla użytkownika interfejs i oferują personalizację, dzięki różnym ustawieniom.

 • DuckDuckGo to jedna z najbezpieczniejszych wyszukiwarek. Nigdy nie śledzi Twoich wyszukiwań, a jednocześnie zapewnia wysoką jakość wyszukiwania. To dlatego, że gromadzi wyniki z ponad czterystu źródeł, w tym Bing, Yahoo i Wikipedii. Jedyną wadą DuckDuckGo jest to, że używa Twojego adresu IP, by zapewnić lokalne wyniki. Oczywiście Twój adres IP jest natychmiast usuwany po otrzymaniu wyników, ale niektórzy woleliby, aby ich adres w ogóle nie był używany. Ogólnie rzecz biorąc, jest to jedna z najlepszych prywatnych wyszukiwarek, zwłaszcza jeśli chodzi o doświadczenie użytkownika. Przejdź do DuckDuckGo.
 • Startpage to zaawansowana wyszukiwarka, która pozwala przeglądać przy pomocy serwera proxy, dzięki czemu strony internetowe nie mogą śledzić Twojego adresu IP ani lokalizacji. Możesz dodać Startpage do swojej przeglądarki, a ona pobierze wyniki z Google i dostarczy je Tobie. Możesz przeglądać wyniki Google bez bycia przez nich śledzonym(-ą). Usługa nie śledzi żadnych Twoich informacji, w tym Twoich wyszukiwań. Doświadczenie jest bardzo podobne do Google; nawet interfejs jest praktycznie taki sam. Możesz łatwo przeszukiwać sieć lub szukać obrazów i filmów. Wyniki wyszukiwania są bardziej zgodne z Google, więc jeśli szukasz prywatnej wersji Google: właśnie ją znalazłeś(-aś). Startpage dostarcza wyniki podobne do Google bez gromadzenia danych. Przejdź do Startpage.
 • Qwant zapewnia, że nie rejestruje żadnych informacji o użytkowniku do wykorzystania w celach reklamowych. Obiecuje również użytkownikom, że nie utkną we własnej bańce, co oznacza, że wyniki wyszukiwania nie ograniczają się do ich nawyków przeglądania lub profilu zachowania. Oznacza to, że jeśli jesteś bardziej po jednej ze stron w polityce, nadal będziesz widzieć wyniki wyszukiwania, które są sprzeczne z Twoimi ogólnymi przekonaniami. Wyszukiwarka jest również bardzo przyjazna dla użytkownika, gdyż sortuje wyniki wyszukiwania w kilka przydatnych kategorii, takich jak Wiadomości i Media społecznościowe. Interfejs Qwant pozwala również zawęzić wyniki do wiadomości, obrazów, mediów społecznościowych lub filmów. Dodatkowo możesz dostosować swoją stronę główną tak, by na przykład wyświetlała popularne tematy. Chociaż Qwant nie tworzy profilu użytkownika, możliwe jest zarejestrowanie się w wyszukiwarce, a następnie samodzielne utworzenie profilu. W ten sposób możesz otrzymywać spersonalizowane reklamy, jeśli nadal tego chcesz, i zachować prywatność podczas przeglądania. Przejdź do Qwant.
 • WolframAlpha oferuje ekspercką wiedzę każdemu, kto szuka informacji o ludziach, zdrowiu, finansach, muzyce, filmach, obliczeniach i nie tylko. Wykorzystuje wbudowane algorytmy, bazy wiedzy i technologię sztucznej inteligencji, aby dostarczać otwartą wiedzę na wszystkie te tematy, ale nigdy nie śledzi tego, czego szukasz. Idealne rozwiązanie, jeśli chcesz obliczać dane, badać statystyki i znajdować kompetentne odpowiedzi na wszystkie pytania. Przejdź do WolframAlpha.
 • Ecosia to prywatna wyszukiwarka oparta na Bing. Zaletą Ecosi jest to, że jest to pierwsza prywatna przeglądarka przyjazna dla środowiska: sadzi drzewa podczas gdy Ty wyszukujesz i wspiera ponowne zalesianie. Do końca ubiegłego roku zasadzono już 116 milionów drzew. Jeśli korzystasz z Ecosi, możesz mieć pewność, że wszystkie wyszukiwania są szyfrowane i nie są używane żadne zewnętrzne narzędzia śledzące. Ponadto, wszystkie formy śledzenia, które firma oferuje, by zapewnić spersonalizowane wyniki wyszukiwania i reklamy, można wyłączyć. Przejdź do Ecosia.

Jak anonimowo korzystać z wyszukiwarki

Jeśli chcesz ograniczyć śledzenie do minimum, musisz wybrać przeglądarkę, która nie eksploatuje Twoich danych i skupia się na prywatności. Poza tym zawsze rozsądnie jest korzystać z godnej zaufania sieci VPN za każdym razem, gdy łączysz się z siecią WWW.

Podstawowe kroki do anonimowego przeglądania:

 • Usuń historię wyszukiwania za każdym razem, gdy korzystasz z Internetu
 • Włącz tryb incognito, aby uzyskać dodatkową warstwę ochrony
 • Korzystaj z prywatnej przeglądarki podczas surfowania po Internecie
 • Rozważ zastosowanie VPN, aby szyfrować Twój ruch w Internecie i upewnić się, że usługodawcy nie będą mogli Cię namierzyć

Chcesz wiedzieć więcej o VPN? Dowiedz się o korzystaniu i zaletach sieci VPN.

Pełna lista wyszukiwarek, które Cię nie śledzą

 • DuckDuckGo
 • MetaGer
 • Qwant
 • Mojeek
 • SearX
 • Startpage
 • Swisscows
 • Yahoo!
 • WolframAlpha
 • Ecosia
 • Yippi
 • Gibiru
 • Gigablast
 • SearchEncrypt
Wyślij wiadomość
Dowiedz się więcej o wiadomościach