Anonimowe VPN – Czy warto?

Śledzenie i hakowanie? Niemożliwe jeśli chroni Cię VPN! Dowiedz się o zaletach silnej sieci VPN i najlepszych sposobach ich wykorzystania.

Anonimowe VPN – Czy warto? 8 eksperckich zastosowań VPN

Co oznacza VPN?

VPN to skrót od Virtual Private Network. Istnieje kilku dostawców, ale łączy je to, że wszyscy zapewniają prywatność i anonimowość w Internecie.

Dobra sieć VPN tworzy chronione połączenie sieciowe za każdym razem, gdy korzystasz z sieci publicznych. Szyfruje ona Twoje ruchy w sieci i ukrywa tożsamość online. Blokuje to stronom trzecim możliwość śledzenia Twoich działań i kradzieży Twoich danych.

Dlaczego zaleca się używać VPN

Sieć WWW i niezabezpieczone sieci Wi-Fi to kopalnia złota dla hakerów i firm, które chcą wykorzystać Twoje dane dla własnych korzyści. Jeśli surfujesz i przeglądasz na niezabezpieczonych urządzeniach, osoby trzecie mogą łatwo przechwycić Twoje dane. Za każdym razem, gdy ujawniasz swoje prywatne informacje lub nawyki przeglądania, stwarzasz im okazję do śledzenia lub atakowania Cię.

Pomyśl o chwilach, w których czytałeś(-aś) e-maile lub sprawdzałeś(-aś) konto bankowe, czekając na pociąg lub pijąc gdzieś kawę. Jeśli nie byłeś(-aś) zalogowany(-a) do sieci prywatnej, wszystkie Twoje działania online mogły być łatwo wyśledzone przez inne osoby korzystające z tej samej sieci.

Dzieje się tak, ponieważ Twoje dane są wysyłane przez niezabezpieczoną sieć. Duże korporacje, takie jak Google, śledzą te sieci, ponieważ oznacza to, że mogą one monitorować Twoje nawyki przeglądania i sprzedawać Twoje dane reklamodawcom. Hakerzy są jeszcze bardziej dokuczliwi. Jeśli zdobędą Twoje dane, mogą zainfekować Twoje systemy złośliwym oprogramowaniem, ukraść Twoje dane, a nawet zablokować Twój komputer i pliki.

Dobra sieć VPN temu zapobiegnie. Łączy ona Twój smartfon, tablet lub laptop z serwerem gdzieś w Internecie, dzięki czemu możesz spokojnie przeglądać Internet, korzystając z połączenia internetowego tego komputera. Wszystkie dane przesyłane podczas sesji online będą wyglądać tak, jakby pochodziły z tego serwera, ukrywając w ten sposób Twoją lokalizację i adres IP.

Nieważne czy wysyłasz e-maile, robisz zakupy online, płacisz rachunki czy pobierasz treści: dobra sieć VPN sprawi, że Twoja internetowa tożsamość będzie prywatna i bezpieczna.

Jak działa VPN?

Jak już wiesz, sieć VPN maskuje Twój adres IP, aby uniemożliwić śledzenie Twoich działań online. Tworzy ona również szyfrowane połączenia, aby zapewnić Ci jeszcze wyższy poziom anonimowości w Internecie. W ten sposób możesz bezpiecznie wysyłać i odbierać informacje, a nikt nie ma możliwości śledzenia Twoich danych.

Funkcje, na które należy zwrócić uwagę, rozważając nabycie VPN:

  • Sieć VPN posiada bezpieczne protokoły szyfrowania. To zapobiega pozostawianiu śladów w historii przeglądania lub plikach cookie. Szyfrowanie plików cookie jest szczególnie ważne, ponieważ uniemożliwia to osobom trzecim uzyskanie dostępu do poufnych informacji i danych, które pozostawiasz na stronach internetowych. Ponadto większość sieci VPN nie prowadzi rejestrów Twoich działań, co oznacza, że Twoje wzorce użytkowania również pozostają ukryte.
  • Dobra sieć VPN korzysta również z wyłącznika awaryjnego. Będziesz takiego potrzebować, gdy połączenie VPN zostanie nagle przerwane, przez co wszystkie dane będą tymczasowo widoczne dla każdego. To byłoby ryzykowne. Wyłącznik awaryjny przerwie Twoją sesję online, zmniejszając ryzyko naruszenia bezpieczeństwa danych.
  • Silna sieć VPN sprawdza wszystkich, którzy próbują się zalogować. Korzysta ona z kilku metod uwierzytelniania, aby mieć pewność, że żadna osoba trzecia nie będzie próbowała włamać się do Twojego bezpiecznego połączenia. Jedną z metod jest wysłanie kodu weryfikacyjnego na smartfona po wpisaniu hasła.

Korzyści z używania dobrej sieci VPN:

  • Ukryj swoją aktywność online: Twoje rzeczywiste miejsce pobytu pozostaje ukryte, ponieważ łączysz się z innym serwerem. Pozwala to na anonimowe przeglądanie sieci, ponieważ cały ruch będzie przechodził przez połączenie VPN. Nie pozwala to również stronom trzecim mieć wgląd, gromadzić lub sprzedawać Twoją historię przeglądania.
  • Streamuj treści z blokadą geograficzną: pewne treści dostępna są jedynie w niektórych częściach świata. Na przykład podczas podróży nie zawsze możesz uzyskać dostęp do treści z kraju ojczystego i vice versa. Dzieje się tak, ponieważ standardowe połączenia wykorzystują lokalne serwery do określenia, gdzie się znajdujesz. Jeśli korzystasz z funkcji fałszowania lokalizacji VPN, możesz przełączyć serwer na inny kraj. Zmienia to Twoją lokalizację i umożliwia dostęp do treści z całego świata: na przykład do lokalnego serwisu streamingowego, którego używasz w domu, ale z którym nie możesz się połączyć podczas podróży.
  • Pobieranie plików: nie żebyśmy do tego zachęcali, ale wiele osób korzysta z połączeń VPN do pobierania plików przez uTorrent. VPN sprawia, że Twoje działania torrentowe nie są rejestrowane i nikt nie może ich przechwycić. Może również znacznie przyspieszyć pobieranie, ponieważ dostawcy usług internetowych często spowalniają uTorrent.
  • Dostęp do sieci domowej podczas podróży: możesz skonfigurować własną sieć VPN, aby uzyskać dostęp do sieci domowej, gdy jesteś za granicą. W ten sposób możesz korzystać z lokalnych plików i grać w gry przez Internet tak, jakbyś był(a) połączony(-a) z tą samą lokalną siecią komputerową (LAN).
  • Dostęp do sieci firmowej podczas podróży: możesz również korzystać z VPN, aby uzyskać dostęp do sieci firmowej, gdy jesteś w podróży. Jako że zasoby Twojej sieci lokalnej nie są bezpośrednio ujawnione, zwiększa to również bezpieczeństwo. A ponieważ usługi VPN łączą się z prywatnymi serwerami, zmniejsza to ryzyko wycieku danych.

Jak działa sieć VPN?

Po podłączeniu smartfona, tabletu lub laptopa do VPN Twoje urządzenie działa tak, jakby było w tej samej sieci co VPN. Oznacza to, że cały ruch internetowy jest przesyłany przez bezpieczne połączenie z tą siecią VPN.

Ponieważ VPN ukrywa Twój adres IP, Twoi dostawcy usług internetowych i inne strony trzecie nie mogą zobaczyć, które witryny odwiedzasz i jakie dane wysyłasz i odbierasz w Internecie. Twoja historia wyszukiwania pozostaje ukryta, ponieważ wszystkie Twoje działania są powiązane z adresem IP serwera VPN, a nie z Twoim.

Tak więc, gdy przeglądasz Internet i jesteś połączony(-a) z VPN, sieć ta tworzy tunel danych między siecią lokalną a węzłem wyjściowym w innej lokalizacji. To sprawia wrażenie, jakbyś był(a) w innym miejscu. Szyfruje ona również Twoje dane przesyłane przez sieć Wi-Fi, dzięki czemu są one nieczytelne i bezużyteczne dla każdego, komu uda się je zdobyć.

Jak korzystać z VPN?

Każda podróż zaczyna się od dobrego researchu. Wszystkie sieci VPN mają swoje mobilne aplikacje, musisz więc dokładnie sprawdzić, która usługa odpowiada Twoim konkretnym potrzebom. Jak już znajdziesz usługę VPN, która najbardziej Ci odpowiada, możesz zacząć się do niej rejestrować.

W większości przypadków konieczna będzie konfiguracja przy użyciu adresu e-mail. Większość sieci VPN gwarantuje, że Twój adres e-mail nie zostanie przekazany stronom trzecim, zawsze rozsądnie jest jednak utworzyć nowe konto, aby uzyskać dodatkową warstwę anonimowości.

Po otwarciu aplikacji prawdopodobnie zobaczysz przycisk Connect, którym uruchomisz VPN. Ta funkcja automatycznie pomoże Ci znaleźć najlepszy dostępny serwer. Serwer znajdujący się najbliżej Ciebie lub serwer wybrany przez VPN zazwyczaj ma największą prędkość. Możesz także kliknąć kod PIN kraju lub przewinąć listę serwerów i wybrać ten, z którym chcesz się połączyć.

Po przejściu do sekcji ustawień należy najpierw aktywować wyłącznik awaryjny. Ta funkcja blokuje wszelką aktywność i ruch w Internecie w przypadku zakłócenia połączenia VPN. Czasami możesz natrafić na opcję wyboru protokołu VPN. W takim przypadku, OpenVPN jest zawsze najlepszą i najbardziej aktualną opcją.

Wreszcie, usługi VPN oferują bardziej zaawansowane funkcje, takie jak usuwanie reklam i ochrona przed złośliwym oprogramowaniem. VPN, taki jak NordVPN, to doskonały wybór, jeśli te rzeczy są dla Ciebie ważne.

Wskazówka: pamiętaj, aby zawsze uruchomić VPN zaraz po połączeniu z Internetem. Tylko wtedy, gdy Twoja sieć VPN jest uruchomiona, możesz swobodnie surfować po Internecie, ponieważ VPN chroni Twoje dane!

Najlepsza anonimowa sieć VPN

Według nas, jedną z najlepszych usług VPN jest NordVPN. Nie tylko używają najbezpieczniejszego szyfrowania na świecie, ale także stosują surową politykę braku rejestrowania. Oznacza to, że żadna z Twoich aktywności online i nawyków przeglądania nie jest śledzona i rejestrowana w ramach profilu użytkownika.

Co więcej, oferują automatycznie zintegrowany wyłącznik awaryjny i pozwalają Ci kontrolować, które aplikacje są blokowane w przypadku przerwania połączenia. I chociaż NordVPN jest jedną z najbezpieczniejszych dostępnych usług, nie oznacza to, że oszczędza na szybkości. Automatycznie znajduje serwery o najszybszych poziomach prędkości i łączy się z nimi.

Ochrona przed wyciekami jest również ważną funkcją NordVPN. Mają jedno z najlepszych dostępnych zabezpieczeń przed wyciekami, więc Twoje dane są zawsze bezpieczne w zaszyfrowanych ścianach połączenia VPN. Nie musisz zaprzątać sobie również głowy niechcianymi reklamami. Ze względu na ich najwyższej klasy program blokujący reklamy, jesteś całkowicie bezpieczny przed trackerami, oszustwami phishingowymi i profilowaniem online.

Daj szansę NordVPN! Jest warty swojej ceny i oferuje zniżki aż do 70%.

Rozszerzenie Chrome VPN

Większość najlepszych dostawców VPN oferuje również rozszerzenie Chrome VPN. To rozszerzenie różni się od typowej sieci VPN na komputer, ponieważ działa jako rozszerzenie przeglądarki internetowej.

Rozważając użycie rozszerzenia, należy najpierw pomyśleć o tym, czego od niego oczekujemy. Jeśli potrzebujesz tylko podstawowych funkcji, może się okazać, że darmowa sieć VPN dla Chrome idealnie odpowiada Twoim potrzebom. Jeśli jednak szukasz rozbudowanych funkcji lub obsługi przesyłania strumieniowego, możesz rozważyć rozszerzenie premium.

Dobre rozszerzenie Chrome VPN cechuje się funkcjonalnością i mocą. Niektóre pozwalają Ci kontrolować aplikację komputerową z samego Chrome. Inne oferują rozszerzenia w przeglądarce, które mogą być przydatne, jeśli używasz urządzenia, które nie pozwala na instalowanie VPN.

Na szczycie naszej listy jest NordVPN, ponieważ jest szybki, wydajny i niezwykle przyjazny dla użytkownika. Jest to pełne rozszerzenie, a nie tylko proxy, i gwarantuje pełną ochronę online. Inne dobre rozszerzenia dla Chrome to ExpressVPN, Windscribe i Private Internet Access.

Wyślij wiadomość
Dowiedz się więcej o wiadomościach