Jak być anonimowym w Internecie? Szczegółowy przewodnik

Anonimowość pozwala na swobodne przeglądanie, bez śledzenia lub hackowania. Dowiedz się więcej o anonimowości online i korzystaniu z VPN!

Anonimowość online: Dlaczego działa i czemu warto spróbować!

Dlaczego warto pozostać anonimowym w Internecie?

Myślisz, że nie masz nic do ukrycia w Internecie? Przemyśl to. Oprócz tego, że duże firmy zarabiają na Twoim zachowaniu w Internecie, jesteś również narażony(-a) na ataki hakerów próbujących ukraść Twoje poufne dane. Wiele rzeczy może pójść nie po Twojej myśli, gdy surfujesz po Internecie w pełni odsłonięty(-a). Czas dowiedzieć się wszystkiego o prywatności w Internecie!

Może Ci się wydawać, że jesteś całkowicie anonimowy(-a), kiedy przeglądasz Internet, ale tak naprawdę nie jesteś. Nawet jeśli nie udostępniasz żadnych danych osobowych, Twoja prywatność w Internecie nie jest oczywistością. Dlaczego nie? Ponieważ Twoja historia internetowa jest powiązana z Twoim urządzeniem i adresem IP.

Możesz porównać swój adres IP do adresu domowego. To unikalny numer powiązany z Twoim połączeniem internetowym. Wszystko, co robisz w Internecie, może w konsekwencji być powiązane z tym adresem. Nie koniecznie powininno się tego chcieć.

Wirtualna żyła złota

Być może myślisz, że nie masz nic do ukrycia, gdy jesteś online. W końcu nie robisz nic złego, prawda? Jak większość ludzi, nie zawsze zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest bycie niewykrywalnym w Internecie. Dlatego nie zastanawiasz się nad bezpieczeństwem w Internecie i tym, że duże firmy zarabiają duże pieniądze na Twoich danych osobowych.

Ale prywatność w Internecie to nie tylko poważna sprawa dla dziennikarzy badawczych, którzy chcą mieć dostęp do zablokowanych stron internetowych w państwach opresyjnych. Lub dla aktywistów i sygnalistów, którzy chcą demaskować korupcję lub skandale. Jest ona również ważna dla Ciebie.

Czy zastanawiałeś(-aś) się kiedyś, dlaczego reklamy na Facebooku lub wyniki wyszukiwania Google tak idealnie pasują do Twoich preferencji? Dzieje się tak, ponieważ dostawcy Internetu i firmy technologiczne, takie jak Google, monitorują Twoje nawyki przeglądania i sprzedają Twoje dane reklamodawcom. Zbierają oni Twoje dane online, sprzedają je innym firmom, które w zamian bombardują Cię irytującymi reklamami.

Zdziwił(a)byś się, ile te korporacje o Tobie wiedzą. Dla nich jesteś ogromną bazą danych wypełnioną informacjami, które można sprzedać. Ktoś zarabia na tym, co robisz i widzisz online.

Czy naprawdę chcesz być wirtualną żyłą złota dla Facebooka?

Raj dla hakerów

To nie wszystko. W dzisiejszych czasach zapominamy, ile danych udostępniamy online. Powinniśmy jednak zdać sobie sprawę, że żyjemy w społeczeństwie, w którym bez Internetu jesteśmy prawie bezradni. Nieustannie jesteśmy online, dostarczając poufne dane internetowe, takie jak numery kart kredytowych, dane uwierzytelniające do konta bankowego, biznesowe wiadomości e-mail i deklaracje podatkowe.

Jest jednak jeden problem. Gdy łączysz się z Internetem, Twoje dane są przesyłane przez niezabezpieczoną sieć. Prze to możesz zostać łatwo zaatakowany przez hakerów. Jeśli hakerzy przejmą Twoje dane, mogą zmienić Twoje hasła, usunąć wrażliwe pliki i utworzyć fałszywe konta. Mogą również infekować Twoje systemy oprogramowaniem szpiegującym i ransomware, co umożliwia im ciągłą kradzież danych, a nawet blokowanie komputera i najważniejszych plików.

Teraz wyobraź sobie, że jesteś pracowitym przedsiębiorcą. Badania w Holandii pokazują, że co ósmy przedsiębiorca w pewnym momencie będzie musiał zmierzyć się z cyberprzestępczością: nawet ci, którzy uważają, że są w pełni przygotowani i chronieni. Jak pewien fotograf, który używał oprogramowania zabezpieczającego, ale i tak został zhakowany. W ten sposób stracił wszystkie swoje zdjęcia, a tym samym cały swój kapitał obrotowy.

Krótko mówiąc, jeśli nie podejmiesz najwyższej klasy środków zapobiegawczych, hakerzy mogą położyć swoje brudne łapska na Twoich danych. I zrobią to, jeśli będą mieli na to szansę.

Jak zachować anonimowość online

Istnieje wiele sposobów na zachowanie anonimowości w Internecie. Możesz próbować używać pseudonimów, nierozpoznawalnego adresu e-mail, przydomków lub wykazać się kreatywnością, tworząc wszelkiego rodzaju nazwy użytkownika. I oczywiście zmieniając je co kilka tygodni.

Ale wszystkie te sprytne sztuczki bledną w porównaniu z tymi dwoma najlepszymi rozwiązaniami: korzystaniem z anonimowej przeglądarki i korzystaniem z VPN (Virtual Private Network).

VPN sprawia, że połączenie internetowe jest bezpieczniejsze i pomaga pozostać niewidocznym w Internecie. W chwili, gdy zainstalujesz VPN, Twoja obecność w Internecie jest chroniona i nikt nie może połączyć Twoich działań z Twoim laptopem, komputerem lub smartfonem. Korporacje nie mogą wykorzystywać Twoich danych dla własnych korzyści, a hakerzy nie mogą przechwytywać Twoich danych i usuwać plików, zmieniać haseł ani infekować Twoich urządzeń złośliwym oprogramowaniem. Brzmi nieźle, prawda?

Jak działa VPN?

VPN to najpotężniejsze narzędzie do ochrony online. Dzięki niemu Twoje zachowanie podczas przeglądania jest niewidoczne, co zapewnia anonimowe przeglądanie. Kiedy korzystasz z VPN, łączysz się z Internetem za pośrednictwem serwera VPN. Ten serwer wysyła wszystkie Twoje dane przez zaszyfrowany tunel, dzięki czemu Twój adres IP i lokalizacja są niewidoczne dla nikogo. Ten zaszyfrowany tunel gwarantuje, że żaden haker nie przechwyci Twoich danych.

Dostęp do wszystkiego

Zmagasz się z zablokowanymi stronami internetowymi, jeśli nie chcesz udostępniać swojej lokalizacji? Bez obaw, VPN fałszuje Twoją lokalizację, co oznacza, że strony internetowe nie mogą śledzić Twojego faktycznego adresu IP i lokalizacji, z której przeglądasz. Dostęp do wszystkich treści gwarantowany!

Blokowanie znanych zagrożeń

Niektóre usługi VPN pomagają również zapobiegać zagrożeniom internetowym, zapewniając bezpieczne przeglądanie sieci. Blokują strony internetowe hostujące złośliwe oprogramowanie i oszustwa phishingowe. Blokują również reklamy na wszystkich witrynach, co przyspiesza przeglądanie.

Zaszalej z serialem!

Problemy, takie jak buforowanie, można również rozwiązać, korzystając z dobrej sieci VPN, która może być przydatna, gdy cierpisz z powodu niskiej prędkości połączenia podczas grania lub korzystania z YouTube i innych stron streamingowych.

VPN zapewnia również dostęp do urządzeń streamingowych online, na wypadek gdybyś desperacko chciał(a) obejrzeć jakiś serial bez konieczności subskrybowania Netflixa. Nie mówimy, że tak powinno się robić, ale jednak.

Jak to działa? Załóżmy, że lubisz bingować seriale na Netflix, ale zauważyłeś(-aś), że niektóre z Twoich ulubionych programów nie są dostępne w Twoim kraju. Możesz użyć strumieniowej sieci VPN, aby zmienić swoją lokalizację. Umożliwia to oglądanie programu z blokadą geograficzną na Netflixie, gdy Ty leniuchujesz na kanapie na innym kontynencie.

Działa to również w drugą stronę. Załóżmy, że jesteś za granicą i nie możesz korzystać z niektórych serwisów streamingowych. Streamowanie podczas korzystania z VPN może sprawić, że poczujesz się jak we własnym domu.

Ochrona przed hakerami

VPN oferuje najlepszą ochronę przed naruszeniami, ponieważ tylko Ty masz klucz do danych w zaszyfrowanym tunelu. Jeśli haker w jakiś sposób nadal ma dostęp do danych, niewiele może z tym zrobić. Hakerzy muszą połączyć kilka źródeł danych, aby faktycznie je wykorzystać. A to staje się o wiele bardziej skomplikowane, gdy korzystasz z VPN.

Nie oznacza to jednak, że atak na Ciebie jest niemożliwy, gdy korzystasz z VPN. Chociaż sieć VPN ochroni Cię przed złośliwymi połączeniami i stronami internetowymi, nie uchroni Cię przed własnymi bezmyślnymi działaniami. Nadal należy zachować ostrożność, więc nie szastaj swoimi hasłami ani nie pobieraj samodzielnie złośliwego oprogramowania. Ludzie są i pozostaną głównym powodem hakowania systemów.

Której sieci VPN użyć? Oczywiście NordVPN!

NordVPN jest jednym z najpopularniejszych producentów i nie bez powodu. Poniżej zebraliśmy niektóre z tych powodów!

  • Bezpieczeństwo: NordVPN używa 256-bitowego szyfrowania AES, które jest najbezpieczniejszym szyfrowaniem na świecie. Istnieje prawie nieskończona liczba możliwych kodów, które haker musiałby złamać. Twoje dane są całkowicie bezpieczne, podobnie jak dane niektórych agencji rządowych, które używają NordVPN do ukrywania ściśle tajnych informacji. Co więcej, NordVPN przypisuje Ci nowy klucz podczas logowania, tak jakbyś za każdym razem był zupełnie nowym użytkownikiem. Wszystkie dane i aktywność przeglądania z poprzednich sesji online są całkowicie wymazywane: prawdziwy nowy początek.
  • Zasada braku rejestrów: podczas gdy VPN ukrywa Twoje zachowanie w Internecie przed światem zewnętrznym, jest ono oczywiście nadal znane dostawcy VPN. Nie musi to stanowić problemu, ale niektórzy dostawcy korzystają z rejestrów danych, co oznacza, że śledzą Twoje dane, a czasem nawet pozwalają na ich wykorzystanie przez każdego, kto jest gotów za nie zapłacić. Jeśli naprawdę chcesz być niewidzialny(-a) w Internecie, oczywiste jest, że musisz korzystać z sieci VPN, która utrzymuje ścisłą politykę braku rejestrów. Takiej jak NordVPN. Nie gromadzi ona i nie przechowuje żadnych rejestrów aktywności użytkownika.
  • Wyłącznij awaryjny: wyłącznik awaryjny to zabezpieczenie kuloodporne. To ostatnia linia obrony, która chroni Twoje dane przed niepożądaną ekspozycją. W rzeczywistości jest to jeden z najlepszych sposobów na zachowanie bezpieczeństwa w Internecie - i wiesz co? Jest automatycznie zintegrowany z NordVPN. Co robi wyłącznik awaryjny? Gdy połączenie zostanie naruszone lub rozłączone, blokuje cały ruch wychodzący z laptopa lub komputera. W ten sposób nie ma szans na wyciek twojego adresu IP lub żądań DNS. Wyłącznik awaryjny nie wpływa na jakość połączenia, więc możesz go łatwo aktywować na stałe. Prawdziwa zaleta? NordVPN pozwala kontrolować, które aplikacje są blokowane podczas naruszonego połączenia. Oznacza to, że wyłącznik awaryjny blokuje wszystkie ryzykowne aplikacje podczas awarii połączenia VPN, umożliwiając pozostanie w trybie online.
  • Prędkość: z NordVPN nie zamieniasz szybkości na bezpieczeństwo. Mimo że wszystkie Twoje dane są bezpieczne za ścianą innowacyjnego szyfrowania, prędkość streamowania, przeglądania i gier wciąż jest wysoka. Posiadają funkcję Quick Connect, która sprawia, że dostęp do Internetu jest łatwy. Ta funkcja automatycznie wyszukuje serwery z najszybszymi poziomami prędkości i łączy się z nimi.
  • Ochrona przed wyciekami: Ochrona przed wyciekami to oczywiście jedna z najważniejszych funkcji VPN. Jeśli VPN ma błędy w oprogramowaniu lub luki w zabezpieczeniach przeglądarki, Twój adres IP, żądania DNS i wszystkie dane przeglądania nadal będą dostępne dla każdego hakera. NordVPN ma jedną z najlepszych funkcji ochrony przed wyciekami, która zatrzymuje wszystkie niepożądane narażenia.
  • Blokowanie reklam: Tak, NordVPN ma również najwyższej klasy narzędzie do blokowania reklam, które blokuje doprowadzające do obłędu reklamy i wyskakujące okienka oraz chroni przed trackerami, oszustwami phishingowymi i profilowaniem online. W dzisiajszych czasach to rzecz niezbędna i na szczęście NordVPN ma jedne z najlepszych takich narzędzi wbudowane w aplikację. Dzięki temu YouTube jest wolny od irytujących reklam, które zmuszają Cię do czekania latami na załadowanie stron.

Wypróbuj więc NordVPN! Oferują świetny stosunek jakości do ceny i aż do 70% zniżki.

Jak korzystać z NordVPN?

Instalacja NordVPN jest przyjazna dla użytkownika. Ich aplikacje mobilne i komputerowe można szybko pobrać, a konfiguracja jest dość prosta. Musisz wykonać tylko trzy kroki, więc cała operacja zajmie Ci prawdopodobnie mniej niż pięć minut.

  1. Pobierz aplikację VPN: wybierz swoją subskrypcję i pobierz preferowaną aplikację. Jeśli pobierasz na telefon komórkowy, po prostu przejdź do Google Play lub App Store i wyszukaj „NordVPN”. Jeśli pobierasz na komputer, przejdź do Strona pobierania NordVPN i kliknij Pobierz.
  2. Skonfiguruj VPN: gdy jesteś w menu głównym, po prostu kliknij „Register”, aby utworzyć nowe konto. Nie zapomnij wybrać silnego hasła do swojego konta VPN.
  3. Połącz się z serwerem VPN: po zakończeniu rejestracji zobaczysz przycisk „Quick Connect”. Ta funkcja automatycznie pomaga znaleźć najlepszy dostępny serwer. Możesz także kliknąć kod PIN kraju lub przewinąć listę serwerów i wybrać serwer, z którym chcesz się połączyć.

W ten sposób możesz łatwo zmieniać lokalizację i zawsze korzystać z serwerów, które najbardziej Ci odpowiadają. Nie zapomnij dodać preferowanych serwerów do listy ulubionych!

Chcesz dostosować swoje ustawienia, aby NordVPN działał idealnie zgodnie z Twoimi upodobaniami? Kliknij ikonę koła zębatego, gdzie możesz łatwo włączać i wyłączać funkcje.

Mała rada nr 1: zawsze miej włączony wyłącznik awaryjny (Kill switch)!

Mała rada nr 2: wyrób nawyk łączenia się z VPN za każdym razem, gdy uruchamiasz swoje urządzenie!

Anonimowa sieć VPN – podsumowanie!

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię o konieczności rozsądnego podejścia do Internetu. Naprawdę nie musisz być sygnalistą, działaczem politycznym ani obywatelem opresyjnego reżimu, aby chcieć zachować swoją tożsamość w tajemnicy. Anonimowość w Internecie jest ważna dla nas wszystkich.

Prawdziwy świat

Nie tylko dlatego, że dobra sieć VPN blokuje wszystkie irytujące reklamy i wyskakujące okienka, które spowalniają połączenie internetowe. I nie tylko dlatego, że żyjemy w społeczeństwie, w którym bez Internetu jesteśmy praktycznie bezradni: jesteśmy praktycznie zmuszeni do wrzucenia naszych najbardziej wrażliwych danych do sieci WWW, gdzie są podatne na ataki każdego, kto chce je wykorzystać dla własnych korzyści.

Ale także dlatego, że pozostanie anonimowym ma w sobie pewnego rodzaju piękno. W prawdziwym świecie nie udostępnialibyśmy naszych numerów kont bankowych na lewo i prawo. I uznalibyśmy to za nieco podejrzane, gdyby jakiś nieznajomy poszedł za nami do naszego domu. A co dopiero, gdyby ten nieznajomy wiedział wszystko o naszych zainteresowaniach, problemach i zmartwieniach.

To byłoby przerażające, prawda? Ale w pewnym sensie właśnie to dzieje się w Internecie. Historia przeglądania mówi o nas bardzo dużo. Zapytaj duże firmy, właśnie one analizują nasze historie, jeśli dajemy im na to szansę.

Nic do ukrycia? Nieprawda

Dobra. Możesz nie mieć nic do ukrycia, ponieważ nie zrobiłeś(-aś) nic złego. Ale nie o to chodzi. Może nadejść chwila, w której będziesz mieć coś do ukrycia. Coś, czym nie chcesz się dzielić z innymi. Twoim prawem i obowiązkiem jest nie pozwolić wścibskim oczom na zobaczenie tego. Kiedy mówisz, że nie masz nic do ukrycia, zasadniczo przyznajesz, że to normalne i w porządku, że rząd nadzoruje Twoją obecność w Internecie. Lub, że duże firmy wykorzystują każdy element danych osobowych do tworzenia szerszego profilu tego, kim jesteś. Tak nie jest.

A jeśli nie chodzi o Ciebie, chodzi o innych. Silna ochrona prywatności jest kwestią solidarności. Internet ogólnie, a media społecznościowe w szczególności, bardzo ułatwiają monitorowanie, przechowywanie i śledzenie danych użytkowników. Wiele osób cierpi z tego powodu.

Utrudnijmy to trochę. I używajmy VPN.

Wyślij wiadomość
Dowiedz się więcej o wiadomościach